Kształtowanie charakteru

"A teraz do rzeczy: Wybrałem konkretnie te 5 książek, bo chciałbym dać Ci możliwość
wyrobienia sobie samemu opinii w jakim stopniu kształtowanie swoich cech charakteru ma
znaczenie w zdobywaniu umiejętności tradingowych.
Mógłbym Ci powiedzieć co ja o tym myśle, ale chciałbym, żebyś mógł sam wyciągnąć
swoje wnioski oczywiście NOTUJĄC uwagi i spostrzeżenia!"

W taki sposób zaprasza mnie Jakub Łabiga do zapoznania się z dokumentem, który przygotował. Przeczytałem kilka stron i zaciekawiły mnie informacje, które zawiera.

"Chcę abyś czytając ten PDF sam nabierał perspektywy i na koniec sam ocenił zasadność
całej sprawy kształcenia charakteru i jego ważności."


Czytając lubię notować gdy trafia się coś co mnie porusza. Zapisuję sobie dany fragment często w papierowym zeszycie gdy mam go pod ręką. Tutaj sytuacja była nieco inna ponieważ dostałem dokument w formie elektronicznej. Stąd postanowiłem, że w takiej formie podzielę się z wami cytatami z tego dokumentu. Z pierwszego fragmentu 40 stron wybrałem sobie kilka cytatów. Wprawdzie są one wyrwane z kontekstu, ale pasowały mi również do mojego stanu i doświadczenia, które na rynku przechodziłem.

Kształcenie charakteru. Wskazówki praktyczne - Mieczysław Kreutz

"Lekarz po zbadaniu pacjenta często wypisuje dokładnie, co się ma robić, jak i kiedy, jakie lekarstwo, o której godzinie zażyć itp., w przeciwnym razie często przeprowadzenie kuracji bywa często niewłaściwe." - często czułem się zagubiony i nie wiedziałem co mam robić, stąd samemu było mi trudno wyciągnąć odpowiednie wnioski. Możemy to również odnieść do planu, strategii. Jeżeli nie wiem co mamy robić, jak i kiedy, to trudno przypuszczać bym właściwie postępowali na rynku.

"Praca nad sobą nie jest pracą jednorazową, którą można w pewnym okresie czasu - za miesiąc lub za rok wykonać i potem mieć już sposób postępowania na całe życie ustalony." - gdzieś nie do końca zdawałem sobie z tego sprawę, a w kontekście tradingu, to pamiętam jak na początku 2018 roku mówiłem, że nie muszę już więcej zgłębiać wiedzy i wystarczy mi tylko praca nad planem i z wykresami. Wprawdzie nie możemy porównywać pracy nad charakterem z pracą nad zdobyciem jakiejś wiedzy i umiejętności (przecież są pewne które uczymy się raz np. jazda na rowerze czy pływanie), to jednak uważam, że błędem jest zakładanie iż pewne aspekty inwestowania pieniędzy nie wymagając większej uwagi niż tylko wyrobienie sobie dobrego nawyku.
Tak czy siak podoba mi się, że nad charakterem można pracować. Niestety wiąże się to z pewnymi konsekwencjami 😇.

"Niemożliwą zatem jest wykształcić swój charakter raz na zawsze - praca nad sobą musi być stała, trwać przez całe życie. Praca ta nie kończy się nigdy, aż do śmierci powinien człowiek czuwać nad sobą i dążyć wzwyż. ... musimy starać się o wskazówki, jak należy stale czuwać na sobą i dbać o to, by nasze postępowanie każdorazowo było zawsze zgodnie z naszymi zasadami i celami do których dążymy." - a jak mam cele, do czego dążę? Jeżeli mam pracować nad sobą, to powinienem wiedzieć jak mam to zrobić, ale by to wiedzieć należało by się zastanowić do czego dążę.
Tutaj również możemy odnieść to do bycia na rynku, bo jeżeli "nasze postępowanie każdorazowo było zawsze zgodnie z naszymi zasadami i celami" nie będzie zgodnie z planem, to nigdzie nie dopłyniemy, tylko zatopimy swój okręt z pieniędzmi, marzeniami i sobą!

Takie cytaty mnie akurat rzuciły się w oczy po przeczytaniu fragmentów z pierwszej cytowanej książki. Pragnę zaznaczyć, że autor pisze o charakterze, a cytaty, które wyciągnąłem często mają inny kontekst i przekaż, ale mnie akurat poruszyły również w taki sposób.

Kolejną książką, którą Jakub wziął na cel byli "Mistrzowie Rynków Finansowych" Jack D. Schwagera. Mimo, że to klasyka jakoś nie miałem wielkiej chęci by po nią sięgnąć.
W dalszej części tekst będę podawał strony dokumentu PDF z której cytuję.

Mistrzowie rynków finansowych - Jack D. Schwager

s.40 "Kluczem do sukcesu w grze jest dyscyplina emocjonalna. Zarabianie pieniędzy nie ma nic wspólnego z inteligencją." - akurat ten fragment potwierdza wiedzę, którą usłyszałem czytając artykułu Niala Fulera. Jest to tylko kolejne potwierdzenie tej wydaje mi się prawdy.

s.40 "Aby odnieść sukces jako gracz, trzeba wiedzieć, jak się przyznać do błędów." - sam jestem odpowiedzialny za to co robię - odpowiedzialność jest jedną z ważniejszych cech charakteru

s.58 "Czy w takim razie radzi pan ludiom: "Zapomnijcie o tym, co jest na rynku, i pracujcie samodzielnie"?
Zawsze radziłem ludziom to samo: "Trzymacie się od tej branży z daleka, trzymajcie się z daleka od giełdy." Gdy przychodzą nowicjusze i próbują zarobić, działając w tej niesamowicie skomplikowanej dziedzinie, to tak jakbym ja w weekend chciał sobie dorobić, zajmując się chirurgią mózgu. ...
Wciąż się nie nauczyli lekcji: NIE INWESTUJ W TO, NA CZYM SIĘ NIE ZNASZ." - przeżyłem to więc, dodam tylko również interesujący i pasujący do tego cytat:
"Lepiej, żebyśmy nie zajmowali się tradingiem, ale jeżeli już to czynimy, starajmy się robić to dobrze i systemowo." - dr Zbigniew Wieczorek

s.60 "Jeżeli ktoś głoduje, a ty dasz mu dolara, to nauczysz go, że może czekać na to, by ktoś dał mu pieniądze." - to pewien aspekt, który gdzieś zweryfikował moje palny i myślenie o pomaganiu. Wprawdzie słyszałem to w innej formie: "Najgorszą formą pomocy drugiemu człowiekowi jest danie mu pieniędzy." Wątek mądrego pomagania przetoczył się przez informacje, które czytałem.

Kłopot sprawił mi wywiad z Charles Faulkner. Zawiera on szeregi informacji, które przeplatają się z innymi o których słyszałem i chciałem bardziej je ugruntować.

"Programowanie neurolingwistyczne (NLP) – uporządkowany zbiór technik komunikacji oraz metod pracy z wyobrażeniami, nastawionych na tworzenie i modyfikowanie wzorców postrzegania i myślenia u ludzi. ... NLP było pierwotnie promowane przez Bandlera i Grindera w latach 70." - Wikipedia
Naturalne procesy uczenia się, tak woli to nazywać p. Charles.
"... nasz mózg nie rozumie zaprzeczeń. Żeby wiedzieć, o czym nie powinniśmy myśleć, nasz mózg musi najpierw o tym pomyśleć. Techniki NLP mają pomóc w zmienić pojawiające się zaprzeczenia na zdania twierdzące." - dlatego lepiej jest zamiast użyć stwierdzenia "Nie będę używał niskich interwałów" np. "Będę używał wysokich interwałów".

s.70 "Uderzyła mnie jedna rzecz. ... Żałowali tylko tego, czego nie zrobili. Żałowali, że stracili życie, goniąc za drobnostkami. Nie wiedzieli, co miało dla nich najważniejszą wartość, nie zrobili wszystkiego, by to osiągnąć. Nauczyłem się ... jeżeli nie żyjemy w zgodnie z naszymi celami i ich nie osiągamy, doświadczamy rozczarowania i pustki." - dlatego czasami wystarczy tylko zacząć i spróbować...

Jednak by spróbować należy mieć pewne konkretne plany i wiedzieć co jest ważne, a tak podpowiada kolejny cytat(s.72):
  1. "Cel należy określić w sposób pozytywny .... trzeba go określić pozytywnie np. Chcę ochraniać moje aktywa"
  2.  "Wymagane by to był nasz własny cel"  - nie powinien on wynikać z tego co od nas się wymaga
  3. Zawierał konkrety - "im więcej detali w opisie twojego celu, im bardziej określony, co będziesz wiedzieć, słyszeć i czuć, gdy go osiągniesz, tym lepiej."
  4. "Sprecyzowanie kiedy, gdzie i z kim."
  5. "Przewidywanie efektów osiągnięcia celu. Czy warto do niego dążyć, czy osiągnięcie go przyniesie nam korzyści?"  - czyli by cel był tym "którego naprawdę pragniemy i który naprawdę nas satysfakcjonuje." 
s.74 "Pracowałem ostatnio z facetem .... Chciał odnieść sukces jako gracz, ale bał się, że stanie się tacy jako oni (a znał osoby które nie były cudownymi istotami ludzkimi). ... Jego przekonania ograniczająco wpływały na jego życie osobiste. Stawiał grę na pierwszym miejscu, ponieważ sądził, że granie oznacza, iż nie może mieć życia osobistego i rodzinnego. Wykorzystując NLP do zmiany tych przekonań, udało się rozwiązać tę część jego ja, która przeszkadzała mu zawierać transakcje." - przekonania mają wpływ na to kim jesteśmy, jak się zachowywany i jak reagujemy... 
"Co odróżnia tych, którzy osiągnęli sukces, od zdecydowanej większości ...?

Jednym z decydujących elementów są przekonania.

Supergracze są przekonani o tym, że mogą wygrać, a pewność tak jest poparta ich kompetencjami."

"Co jeszcze, poza wiarą w siebie, charakteryzuje graczy odnoszących sukces?
Innym ważnym czynnikiem jest to, że mają precyzyjny filtr, który dobrze znają i z którego potrafią skorzystać. Przez filtr precyzyjny rozumiem metodologię, podejście czy system pojmowania tego, jak się zachowuje rynek - np. klasyczna analiza wykresów.
Na podstawie naszych badań stwierdziliśmy, że wybór rodzaju filtra precyzyjnego nie ma większego znaczenia. .... pod warunkiem, że dana osoba zna dokładnie zasady działania filtru i ich przestrzega." - myślę, że wiele to mówi, a doświadczenia i przykłady wykładowców z TJS to jedynie potwierdzają. Tutaj jedynie dopowiem, że warto posłuchać p. Pawła Ślywy - #133 TJS

Jeszcze kontynuując w temacie rożnych metod s.75. "Sądzę, że wiele popularnych technik nie ma żadnej wartości."  .... To co pan powiedział zgadza się z moimi poglądami. Ludzie potrzebują filtra precyzyjnego odpowiadającego ich sposobowi myślenia. ... filtr ten powinien być dopasowany do czyjejś strategii, sposoby myślenia i podejmowania decyzji, a już w mniejszym stopniu do działania na giełdzie. Gdy ktoś dokładnie pozna jakiś filtr precyzyjny, łatwiej mu będzie rozwinąć własną intuicję. Doświadczenia nie da się zastąpić."

Co charakteryzuje dobrą strategia inwestycyjną?
  1. Jest zautomatyzowana. W każdej sytuacji gracz bez wahania wie, co ma zrobić.
  2. Odpowiednia dla gracza - nie powoduje wewnętrznych konfliktów. 
  3. Powinna zawierać plan kontroli ryzyka
  4. Planowanie - patrzymy na setupy tak jakby były już zawarte, i zastanawiamy się nad tym, co złego może się wydarzyć, zanim ją zawrzemy.
  5. Efektywna strategia gry zawiera w sobie sposoby oceny pozwalające graczom ocenić dobre strony transakcji.
 s.76 "Co jeszcze cechuje graczy sukcesu?
Decydujące znaczenie ma panowanie nad swoimi emocjami. Naprawdę wyjątkowi gracze są w stanie wytrzymać wszystko. Zamiast się denerwować, gdy sprawy nie idą po ich myśli, zachowują spokój i działają zgodnie z wyznaczonymi regułami.

Ten stan umysłu może być czymś normalnym.

Niektórzy potrafią kontrolować emocje i oddalić je od siebie, nie chcą emocjonalnie podchodzić do zajętych pozycji. Zachowując spokój, wybitni gracze są w stanie przeanalizować sygnały z rynku, czy ich podejście wymaga modyfikacji, czy nie. 

Czy umiejętność osiągnięcia odpowiedniego stanu emocjonalnego to cecha wrodzona, czy też można się tego nauczyć?
I jedno, i drugie. Niektórzy ... po prostu tacy są - zdolni do naukowego obiektywizmu, podczas gdy inni nauczyli się dzięki wręcz wojskowej dyscyplinie kontrolować własne emocje.

Gra na giełdzie zwykle przyciąga ludzi, którzy nie są do tego przygotowani ..."

Trudno tutaj coś od siebie dodać. Wiele rzeczy z tego przeżyłem lub przeżywam na własnej skórze. Natomiast jak wiele zależy tak naprawdę od nas, od naszych decyzji, od naszej pracy.

"Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale nasz mózg bardzo szybko się uczy. Jeśli uda nam się zmienić sposób, w jaki nasz mózg spostrzega daną sytuację, zmienimy na zawsze sposób, w jaki będzie na nią reagował."  - mózg to potężne narzędzie, a mi pozostaje tylko nad nim skutecznie pracować. 

s.78 "... mogę po latach badań powiedzieć, że najlepszą prognozą sukcesu jest po prostu to, czy w miarę upływu czasu i zdobywania nowych doświadczeń dana osoba rodzi sobie coraz lepiej. 

Wielu ... podświadomie przyznaje się do tego, że nie robią postępów i wciąż zmieniają metody, nigdy nie osiągając w żadnej z nich biegłości. Na skutek takiego postępowania ludzie ci mają rocznie doświadczenie w sześciu różnych technikach zamiast sześcioletniego doświadczenia w jednej. ... wysokiej klasy gracze skłaniają się ku jednej metodzie bez względu na to, na czym ona polega, i starają się nabyć w niej dużej biegłości."

s.79 - podobny opis czytałem w historii Michała Szafrańskiego, natomiast skupiłem się na wnioskach.
"... Szukał najważniejszych cech tych zawodników, którym udało się pomyślnie przejść rehabilitację. Badał ich umysłowe nastawienie. Odkrył, że każdego z nich charakteryzowało sześć podstawowych wzorców umysłowych:
  1. Mieli oba rodzaje motywacji. ... jednocześnie dążyli do czegoś i uciekali od konsekwencji. ... wykorzystywali w pełni to, co daje mocna motywacja.
  2. Poświęcili się całkowicie odzyskaniu pełni sił i zdrowia. To stało się ich głównym celem. ... chcieli nawet dość do lepszej formy, niż mili, zanim przydarzyła mi się kontuzja. ... Wiedzieli, że odniosą sukces.
  3. Podchodzili do swej rehabilitacji systematycznie. ... odzyskanie pełnej sprawności po kontuzji i traktowanie całego procesu jako jednego zadania może nas przerazić. Jeżeli jednak zadania da się podzielić na pojedyncze działania, to wykonujemy je. Każdy krok staje się oddzielnym celem. ... odczuwali wielką satysfakcję z każdego kolejnego zwycięstwa.
  4. Ważnym elementem jest sposób w jaki traktowali czas. Żyli chwilą. inaczej mówiąc, udało im się bo skupili się na teraźniejszości.
  5. Byli bardzo zaangażowani. .... Jeśli w czymś uczestniczymy, czujemy, że możemy mieć wpływ na to, co się dzieje, a to powoduje, że działamy z większym zdecydowaniem np. coś tak prostego jak przykładanie lodu.
  6. Patrzyli tylko na swoje postępy. Porównywali siebie z sobą, a nie z innymi (ludzie wykazują naturalną skłonność do porównywania siebie z innymi - nie rób tego!!!, to błąd!).

Nawiasem mówiąc, nauczenia dzieci, aby porównywały się tylko same ze sobą, jest jednym z największych darów, jakie mogą im ofiarować rodzice. Dzieci powinny wiedzieć, że w każdej dziedzinie, którą się zajmują, będą ludzie lepsi i gorsi od nich.

Liczą się jednak tylko nasze własne postępy.

Z takim nastawieniem można patrzeć na osiągnięcia innych jak na inspiracje i przykład doskonałości, a nie przedmiot zazdrości.

Połączenie tych sześciu elementów tworzy siłę napędową sukcesu. ... Nie ważne, czy przyglądałem się sportowcom, przedsiębiorcom czy kierownictwu - im byli pewniejsi siebie, w tym większym stopniu korzystali z tych sześciu elementów. ...

Niezależnie od tego, jaka jest wartość NLP, pewne aspekty ... uważam za ciekawe. Uważam również, że podana lista sześciu kroków pomagających osiągnąć cel ma dużą wartość:
  1. Korzystaj z obu typu motywacji "do" i "z dala od".
  2. Wyznacz cel w pełni wykorzystujący twoje zdolności i nie akceptuj niczego mniej ambitnego.
  3. Podziel duże cele na mniejsze i odczuwaj satysfakcję z osiągnięcia każdego z nich.
  4. Skoncentruj się w pełni na chwili obecnej, to znaczy na konkretnym bieżącym zadaniu, a nie na długofalowym celu.
  5. Osobiście zaangażuj się w osiągnięcie celu (zamiast polegać na innych).
  6. Mierząc postępy, porównuj się z sobą samym.
To było dla mnie mega przebrnąć przez ten tekst tak nasycony ciekawymi informacjami, które tylko ugruntowują wiedzę, którą wcześniej zdobywałem. Dodatkowo informacje te dodają inny punkt widzenia na dany temat.

Uniwersalne zasady spekulacji - Brent Penfold

s.88 "Daniel Coyle wprowadza pojęcie głębokiej praktyki ....
... Coyle uważał, że aby nauczyć się czegokolwiek, trzeba zaangażować w to zarówno własny umysł, jak i emocje. ... Ten proces uczenia się na błędach skraca czas uczenia się w tempie wykładniczym.
... bez praktyki, praktyki, i jeszcze głębszej praktyki prędzej czy później poczujesz się jak szmaciana lalka, którą rynek - w zgodzie z zasadą maksimum przeciwności - miota na wszystkie strony."

s.93 "Każdy doświadczony trader pamięta powiedzenie: "bardzo łatwo zarobić pieniądze, ale niemal nie sposób ich zatrzymać".
Jeżeli przeczytawszy to zagajanie, czytasz dalej, jest dla Ciebie nadzieja. Tylko nieliczni rozumieją na czym polega sztuka spekulacji. To nie tylko umiejętność czytania wykresów... Ona polega na poznawaniu samego siebie. Trzydzieści trzy (33) lata mojej działalności na giełdach nauczyło mnie wielu rzeczy.  

Najważniejszą z nich jest świadomość, że spekulując, musisz tracić pieniądze. I musisz sobie z tym poradzić.

Udało mi się .... ponieważ zaakceptowałem straty jako cześć tego świata i zdołałem zrozumieć, na czym polega zdrowe podejście do spekulacji.  ... kiedy dojrzałem i spojrzałem w twarz rzeczywistości, zdałem sobie sprawę, że nie jestem ofiarą. Że sam z siebie robię ofiarę.

Początkujący traderzy nie opracowują plany biznesu. Doświadczeni traderzy żyją dokładnie według własnego planu biznesu.

Prawdy na temat rynku trzeba czytać, zapamiętywać i uwewnętrzniać. A oto prawdy, które ja, Mark D. Cook, uczyniłem częścią samego siebie:
  1. Będę tracił pieniądze. I godzę się na to. Miewam złe okresy ... Obsunięcie kapitału sięgającego 35% to za dużo!
  2. Wystrzegaj się opinii. W spekulacji kieruj się faktami.
  3. Znajduj okazje. Wykorzystuj je w transakcjach. Ale nie spóźniaj się z wyjściem.
    Rynek porusza się w obie strony. Więc powinienem rozpoznać te ruchu, wejść w nie - ale nie dopuszczać do zasiedzenia się w otwartych pozycjach
  4. Wierz w siebie. Graj, żeby wygrać. Nie graj po to, żeby unikać strat.
    Obrona nie jest kapitulacją. Obrona to czujność i planowanie na wypadek przeciwności, które mogą nadejść. Rzeczywista równowaga polega na rozważeniu wszystkich możliwych scenariuszy, przypisaniu im prawdopodobieństwa i działaniu zgodnie z tymi prawdopodobieństwami. Na planowaniu drogi.
s.98 "... perspektywa czasowa transakcji powinna wynikać z aktualnych warunków rynkowych. W zależności od nich może otworzyć pozycję na kilka minut lub na kilka tygodni. ...
... kiedy już coś umiałem, zacząłem myśleć samodzielnie i szukać własnych metod. Z czasem jednak stałem się zbyt pewny siebie i rynek przypomniał mi, że aby przetrwać w jego nieustannie zmieniających się realiach, trzeba wciąż doskonalić własne umiejętności. 

Dlatego moją radą ... jest pokora.

Pokora oznacza zrozumienie i przyjęcie do wiadomości tego, że na rynku są ludzie, którzy wiedzą znacznie więcej od ciebie. ... Dlatego nigdy nie będziesz mądrzejszy od rynku, czyli od działających na nim ludzi. 
Pokora oznacza również akceptację komunikatów generowanych przez wykres i widoczne na nim formacje. Czasem wydaje mi się, że rynek się myli. Że cena nie powinna spadać. Ale nauczyłem się ignorować tego rodzaju własne opinie, jeśli nie zostaną one potwierdzone przez ruch ceny. Pokora oznacza słuchanie wykresu. Dlatego moja rada jest prosta - zachowaj pokorę wobec rynku...

s.102 "Trzeba mieć dyscyplinę, by kierować się wskazaniami własnego modelu, a będzie to łatwiejsze, jeśli jest on oparty na logicznych technicznych przesłankach, a nie na zasadach nie zrozumiałych dla użytkownika. ... Silna dyscyplina pomaga...

Możesz mieć ogromną wiedzę i mnóstwo pomysłów na metodę działania na rynku, ale jeśli zabraknie ci dyscypliny nie osiągniesz nic. Nic, nic, nic!!!

s.108 "Powiedziałbym, że aby odnieść w tym biznesie sukces, trzeba mieć kontrolę. Kontrola jest ważniejsza niż system i strategia zarządzania pieniędzmi, które stosujesz. Niektórzy mylą kontrolę z koncentracją. To nie jest to samo. ... Kontrola to coś więcej."
s.110 "Tylko poprzez osobiste doświadczenia można nauczyć się kontroli..."

Zasady - Ray Dalio

s.118 "... byłem nadmiernie przekonany o własnej słuszności i pozwoliłem, aby kierowały mną emocję. Wciąż jestem zszokowany i zawstydzony tym, jak wielką arogancją się wykazałem."

s.123 "Od samego początku, gdy otwierałem jakąś pozycję na rynkach, spisywałem kryteria, na podstawie których podejmowałem decyzje."

s.131 "Wspaniałe było to, że umieliśmy wycisnąć błędy jak cytrynę dzięki temu, że wyrobiliśmy w sobie nawyk postrzegania ich jako okazji do uczenia się i doskonalenia. ...
... pomyłki przydarzają się cały czas ... Wierzyłem głęboko, że powinniśmy pomagać problemom i rozbieżnością wychodzić na jaw - i uczyć się, co robić, żeby wszystko układało się lepiej. ...

Moja zasada była prosta: jeśli coś poszło źle, musisz wpisać to do dziennika, scharakteryzować wagę problemu i jasno zaznaczyć, kto był za niego odpowiedzialny. Jeśli przydarzył się błąd, a ty wpisałeś go do dziennika, wszystko było w porządku. Gdybyś jednak go nie wpisał, miałeś poważne kłopoty.

s.134 "Niemal zawsze istnieje dobra ścieżka, które zazwyczaj jeszcze nie odkryłeś, więc rozglądaj się za nią, aż w końcu ją znajdziesz, zamiast godzić się na wybór tego, co już masz przed oczami.

s.137 
Ból + Refleksja = Progres
Nie da się uniknąć bólu, zwłaszcza gdy chce się osiągnąć ambitne cele. Wierz mi lub nie, ale masz szczęście, gdy czujesz ból, o ile tylko podejdziesz do tego właściwie. Ból sygnalizuje bowiem, że potrzebujesz znaleźć rozwiązanie, które pozwoli ci dokonać progresu. Jeśli potrafisz wykształcić w sobie prawidłową odruchową reakcję na ból psychiczny ... która skłoni cię do refleksji nad przyczynami bólu, a nie do jego unikania, doprowadzi cię to do usprawnienia procesu uczenia się i przyśpieszenia ewolucji (Jeśli potrafisz zdobyć się na głęboką refleksję nad swoimi problemami, niemal zawsze udaje się je zlikwidować, gdyż niemal zawsze znajdzie się na nie lepszy sposób, niż w ogóle unikać zmierzenia się z nimi.). Gdy osobiście się przekonasz, o ile bardziej jest mierzenie się z bolesną rzeczywistością, która powodują problemy, błędy i słabości, z całą pewnością nie będziesz już chciał funkcjonować inaczej. To jedynie kwestia wykształcenia w sobie nawyku.

Ból jest sygnałem!

Osobiście pragnę dać ludziom - zwłaszcza bliskim, których kocham - siłę do radzenia sobie z rzeczywistością, by mogli zdobyć wszystko czego pragną. W tej próbie wyrobienia w nich mocy często odmawiam im tego, czego się domagają ... To bywa dla ludzi trudne na płaszczyźnie emocjonalnej, nawet jeśli na płaszczyźnie intelektualnej rozumieją, że napotkanie trudności to ćwiczenia niezbędne do tego, by mogli nabrać siły .... umożliwiającej samodzielne zdobywanie upragnionych rzeczy. ...
Ludzie są jednak szczęśliwi, kiedy mogą być sobą. Jeśli potrafisz z otwartością traktować własne słabości, uczyni cię to bardziej wolnym i pomoże lepiej radzić sobie z tymi słabościami. Zachęcam cię, żebyś nie czuł zażenowania własnymi problemami, bo każdy je ma. Ujawnienie ich pomoże ci zerwać ze złymi nawykami i wyrobić w sobie dobre, a przy tym zdobędziesz prawdziwą siłę i nabierzesz uzasadnionego optymizmu.

Na razie wychodzi na to, że warto cytować większe fragmenty z książki Zasady s.141.

Wciel plan w życie.

  • Planiści, którzy nie wcielają planów w życie, zmierzają donikąd. ... dąż do realizacji, a to wymaga samodyscypliny i trzymania się scenariusza. Ważne żebyś pamiętał o powiązaniach między zadaniami a celami, które dzięki nim chcesz osiągnąć. Kiedy czujesz, że tracisz to z pola widzenia, zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie dlaczego? Jeśli stracisz z pola widzenia to pytanie, z pewnością stracisz z pola widzenia swoje cele.
  • Dobre nawyki w pracy są zdecydowanie niedocenione. Ludzie, którym udaje się realizować swoje wizje, mają listę spraw do zrobienia z rozsądnie ustalonymi priorytetami i pilnują, aby każdy z punktów był odznaczony w odpowiedniej kolejności. 
  • Wprowadź czytelne mierniki dające ci pewność, że sprawnie realizujesz plan. ... idealnie było by mieć nauczyciela lub kogoś obiektywnego, by sprawdził, że wszystko robisz z planem ... Jeśli nie osiągasz swoich celów, to kolejny problem, który należy zdiagnozować i rozwiązać.

To twoje wartości determinują to, czego chcesz, i twoje cele.

s.142 "Znajomość własnych słabości i uważne przyjrzenie się im to pierwszy krok na drodze do sukcesu. ... Możesz sam usunąć problem albo zgłosić się po pomoc do innych osób, które umieją się nim zająć. Do sukcesu prowadzą dwie ścieżki:
  1. samemu mieć to, czego się potrzebuje, albo
  2. zdobyć to od innych.
Druga ścieżka wymaga pokory. Pokora jest tak samo ważna, a może nawet ważniejsza niż posiadania jakichkolwiek mocnych stron. Jeśli masz i to, i to, jest doskonale."
s.143 "Doceniaj sztukę prowadzenia przemyślanych sporów. ... W przemyślanym sporze twoim celem nie jest przekonania drugiej strony, że masz rację - chodzi o sprawdzenie, czyje stanowisko jest słuszne, a także postanowienie, co z tym zrobić. W przemyślanym sporze obie strony są motywowane obawą, że ich spojrzeniu brak jakiejś istotnej perspektywy. Wymiana informacji, dzięki którym ty możesz naprawdę dostrzec to, co widzi druga osoba, a ona może dostrzec to, co widzisz ty - ... próbując odkryć prawdę - jest ogromnie pomocna i stanowi potencjalnie niewyczerpalne źródło inspiracji.
  • .... podejdź do rozmowy w sposób, który pokazuje, że po prostu starasz się zrozumieć
  • ... raczej pytaj, niż stwierdzaj 
  • prowadź dyskusję w sposób spokojny i bez emocji
  • pamiętaj to nie jest kłótnia; po prostu otwarcie staracie się dojść do prawdy
Gdy nabierzesz wprawy będzie ci to wychodziło coraz lepiej."

Ludzie, którzy zmieniają zdanie dlatego, że się czegoś nauczyli, są zwycięzcami

s.145 "Nawyk to zapewne najpotężniejsze narzędzie, którym dysponuje twój mózg. ... Istotną nawyku jest inercja, silna skłonność do dalszego wykonywania określonej czynności (albo niewykonywania czynności dotychczas niewykonalnej). Badania wskazują na to, że jeżeli trwasz przy jakimś zachowaniu około osiemnastu (18) miesięcy, wyrobisz sobie silną skłonność do trwania przy nim niemal zawsze. Długo nie doceniałem tego ... Nawyki wprowadzają twój mózg w tryb automatycznego pilota. Najcenniejszym nawykiem, jaki ja zdobyłem, jest wykorzystanie bólu jako czynnika wyzwalającego wartościowe refleksje. Jeśli zdołasz wyrobić w sobie taki nawyk, nauczysz się, co powoduje twój ból i co możesz z tym zrobić, a to kolosalnie poprawni twoją efektywność."

Tylko ty decydujesz co jest dla ciebie najbardziej wartościowe...

s.149 "... istotne jest, żebyś poznał i akceptował rzeczywistość i sprawnie sobie z nią radził. Nie wpadaj w pułapkę myślenia życzeniowego - że może rzeczywistość zacznie funkcjonować inaczej, niż funkcjonuje, albo że twoje własne realia nagle się jakoś istotnie odmienią. Zamiast tego zaakceptuj swoją rzeczywistość i skutecznie się z nią uporaj."

s.154 "Chciałem, żeby wszyscy, z którymi pracowałem byli raczej moimi partnerami niż pracownikami. .... szukałem wartościowej pracy i wartościowych relacji. Szybko nauczyłem się, że najlepszym sposobem na ich osiągnięcie jest świetna partnerstwo ze wspaniałymi ludźmi. ... Wciąż się powiększaliśmy i prawie wszystko zmieniało się nie do poznania, z wyjątkiem naszych elementarnych wartości i zasad."

Wiele badań dowodzi, że nie ma żadnej korelacji między poczuciem szczęścia a ilością pieniędzy, które się zgromadziło, ale istnieje silny związek między szczęściem a jakością relacji.

s.159 - ile razy już to słyszałem, jeśli tyle osób to powtarza, to coś w tym po prostu jest...

Pieniądze to produkt uboczny bycia znakomitym, a nie cel. Naszym nadrzędnym celem ... jest bycie znakomitym i stałe doskonalenie się.

s.162 "Znacznie trudniej i mniej wydajnie pracuje się w organizacji, w której większość ludzi nie wie co naprawdę myślą ich koledzy. Ponadto kiedy ludzie nie mogą się zdobyć na pełną otwartość, to nie mogą być sobą. ... Przekonaliśmy się, ze wydobywanie wszystkiego na powierzchnię
  1. usuwa potrzebę sprawiania dobrego wrażenia oraz
  2. eliminuje czas na odgadywanie cudzych myśli.
Pozwala to kształtować bardziej wartościową prace i bardziej wartościowe relacje.
... zastanów się, które podejście jest ... rozsądne?
  • Takie, w którym ludzie są prawdomówni i przejrzyści, czy takie, w którym większość ukrywa swoje prawdziwe myśli?
  • Takie, w którym problemy, błędy, słabości i spory są ujawniane i rozsądnie dyskutowane, czy takie, w którym nie wydobywa się ich na powierzchnię i nie omawia?
  • Takie, w którym prawo do krytykowania nie jest związana z hierarchią, czy takie, w którym zależy przede wszystkim od stanowiska?
  • Takie, w którym obiektywny obraz tego, jacy są ludzie, buduje się na podstawie mnóstwa danych i dogłębnej triangulacji, czy takie, w którym ludzie oceniani są arbitralnie?
  • Takie, w którym organizacja przestrzega bardzo wysokich standardów w celu uzyskania wartościowej pracy i wartościowych relacji, czy takie, w którym jakoś pracy i jakoś relacji nie jest ceniona na równi i/lub standardy nie są wygórowane?

Ale pamiętaj, że moją najbardziej fundamentalną zasadą jest ta, która mówi, że musisz myśleć samodzielnie.

s.167 "My wierzymy w coś przeciwnego, że jedynym odpowiedzialnym sposobem działania jest pełna prawdomówność i przejrzystość, dzięki której ludzie wiedzą, co się dzieje i jak mogą nam pomóc w rozwiązywaniu pojawiających się problemów. ... Wprawdzie ukrywanie prawdy na krótką mete może uczynić ludzi szczęśliwymi, jednak nie uczyni ich na dłuższa metę mądrzejszymi bądź bardziej ufnymi. To bardzo ważne, iż ludzie mogą wierzyć w to, co mówimy. ...
Musisz stawać otwarcie w obliczu trudnej i niepewnej rzeczywistości, jeśli masz nauczyć się, jak sobie z nią radzić - a przy okazji dowiesz się wiele o ludziach wokół ciebie, widząc, jak oni sobie z nią radzą.

Podkreślaj i propaguj zalety uczenia się na błędach. Dokonujemy tego dając jasno do zrozumienia, że jednym z najgorszych błędów, jakie można popełnić, jest nieprzyznawania się do nich.

s.173 "Reguła dwóch minut mówi, że musisz dać każdemu dwie minuty na niczym niezakłócone objaśnienie własnej argumentacji, zanim przedstawisz swoją."

s.175 "Najlepsze decyzje podejmuje się w systemie merytokracji pomysłów uwzględniających wiarygodność osób. W tym systemie najbardziej kompetentni ludzie przepracowują swoje spory z innymi kompetentnymi ludźmi, którzy niezależnie analizują, co jest prawda i co z tym można zrobić. ... Najbardziej wiarygodne są opinie tych ludzi, którzy 
  1. wielokrotnie z powodzeniem wykonywani daną rzecz i 
  2. dowiedli, że potrafią logicznie wytłumaczyć zależności przyczynowo-skutkowe stojące za ich wnioskami.
Aby jednak udało się wprowadzić ten system, kryteria ustalania wiarygodności muszą być obiektywne i budzić zaufanie wszystkich.

Pamiętaj, że jakość twojego życia w dużej mierze zależy od jakości decyzji, które podejmiesz, dążąc do realizacji swoich celów.

s.181 "Stoisz przed dylematem, który polega na tym, żeby spróbować zrozumieć najlepiej jak to możliwe, co jest prawdą, w celu sprawnego podjęcia decyzji, a jednocześnie zachować świadomość, że wiele opinii, które usłyszysz, nie ma żadnych wartości - w tym wiele twoich własnych."  - miej na uwadze kogo słuchasz i jaką dana osoba ma historię osiągnięć.
"Powszechnym zwyczajem jest to, że rozmówcy dzielą się ze sobą wnioskami, zamiast wspólnie analizować rozumowanie, które doprowadziło do owych wniosków. Powstaje wówczas mnóstwo złych opinii wyrażonych z przekonaniem o ich słuszności.

s.183 "We wszystkich przypadkach staraj się patrzeć na sprawy oczami drugiej osoby, tak by móc ją dobrze zrozumieć. Wszystkie strony powinny pamiętać, że celem dyskusji jest dotarcie do prawdy, a nie dowiedzenie, że ktoś ma rację, a ktoś inny nie. Każda strona powinna być gotowa do zmiany zdania na podstawie logicznego rozumowania i twardych danych."

Zajmowanie się surowymi opiniami doprowadzi ciebie i wszystkich innych do konfuzji; zrozumienie, skąd się wzięły, pomoże ci dotrzeć do prawdy.

s.186 "Uwzględniaj opinie innych ludzi, jeżeli uważasz, że wnoszą istotny wkład, jednocześnie jednak miej świadomość, że decyzja ostatecznie należy do tego, kto ponosi za nią odpowiedzialność."

Spieranie się musi być efektywne.

Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu -  Jocko Willink, Leif Babin

lider jest naprawdę zawsze odpowiedzialny za w s z y s t k o.

s.208 "Dowódca musi zaakceptować błędy i przyznać się do porażki, przyjąć je na siebie i stworzyć plan zwycięstwa"

s.210 "Całkowita odpowiedzialność za porażki jest trudna do zaakceptowania, a wzięcie winy na siebie, kiedy coś idzie źle, wymaga olbrzymiej pokory i odwagi. Ale jest niezbędne aby rozwijać się

Ufff tak udało mi się przebrnąć przez ten dokument. Wielu cytatów mówi sama za siebie, a wiele z nich było dla mnie pewnym potwierdzeniem i ugruntowaniem wiedzy, którą w ten czy inny sposób zdobywam. Niektóre prawdy warte są ponownego przetworzenia, a wiele z nich wymaga ode mnie konkretnej pracy nad nim. Naprawdę kawał wielkiej i cennej roboty został wykonany przy wyborze tekstów. Z nich wybrałem te które subiektywnie do mnie przemawiają i wnoszą swoją wartość. Dziękuję Kuba za wysiłek i prace, którą włożyłeś w powstanie tego dokumentu.

Bibliografia

  • Kształcenie charakteru. Wskazówki praktyczne - Mieczysław Kreutz
  • Mistrzowie rynków finansowych - Jack D. Schwager
  • Uniwersalne zasady spekulacji - Brent Penfold
  • Zasady - Ray Dalio
  • Ekstremalne przywództwo. Elitarne taktyki Navy SEALs w zarządzaniu -  Jocko Willink, Leif Babi
PS podbijam ten artykuł 8 lutego, bo jest tego wart

Komentarze